W Polsce coraz więcej firm decyduje się na podjęcie działań proekologicznych. Z jednej strony jest to podyktowane troską o nasze środowisko naturalne, a z drugiej modą na ekologiczny styl życia. Coraz więcej osób poszukujących pracy zwraca uwagę na to, jaka idea przyświeca przedsiębiorstwu i jeżeli mają możliwość wyboru, decydują się na zatrudnienie w miejscu, w którym pracownikom nie jest obojętny los naszej planety. Co oznacza praca w eko firmie i czego możemy się po niej spodziewać? Podpowiadamy.
Jakie działania podejmują eko firmy?
Eko firmy podejmują szereg działań, dzięki którym choć trochę mogą ulżyć naszemu środowisku naturalnemu. Pierwszym i najprostszym działaniem jest ograniczenie zużycia papieru. Obecne nowoczesne technologie bardzo często umożliwiają nam przechowywanie różnego rodzaju danych, dokumentów, faktur itp. za pomocą hostingu w chmurze. Dzięki temu te dokumenty, które nie muszą być wystawione papierowo, firmy przechowują i przesyłają w sposób elektroniczny. Innym działaniem jest na przykład zmiana wody butelkowanej na dzbanki filtrujące.
Kolejnym ważnym działaniem, na które decydują się Eko firmy jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Oznacza to, że proszą swoich pracowników, aby w sytuacji kiedy nie korzystają z komputera lub innego sprzętu elektronicznego odłączali je od prądu. Dotyczy to również oświetlenia. Pracownicy takich firm proszeni są o gaszenie światła w łazience czy biurze kiedy z niego wychodzą. W przedsiębiorstwach, które nie są “eko” bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy światła są zaświecone również po wyjściu wszystkich pracowników z biura i niepotrzebnie zużywają energię przez całą noc. Eko firmy montują różnego rodzaju automatyczne rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, czyli czujniki światła, żarówki energooszczędne, a także decydują się w miarę możliwości na korzystanie z ogrzewania i prądu pochodzących z odnawialnych źródeł energii. W tym celu często montują kolektory słoneczne, a także pompy ciepła.
Eko firma a pracownicy — jakie działania podejmują wobec nich?
Eko firmy to takie same przedsiębiorstwa jak ich pozostali konkurenci z branży. Jedyną różnicą jest to, że wykazują się odpowiedzialnością za otaczające nas środowisko naturalne. Dlatego podczas rozmowy rekrutacyjnej zostaną nam zadane pytania wyłącznie dotyczące naszych kompetencji oraz wykształcenia i innych kwestii ważnych dla danego stanowiska. Nie musimy się obawiać o trudne pytania z zakresu ochrony środowiska, ponieważ jeżeli zostaniemy przyjęci do takiej firmy, przyjdziemy specjalne szkolenie, które pozwoli nam zrozumieć problematykę tego zagadnienia i dowiemy się, w jaki sposób w firmie realizowana jest polityka racjonalnego gospodarowania odpadami, energią, wodą itp. Najprawdopodobniej w takiej organizacji będziemy zobligowani do oszczędzania wody i prądu — oczywiście w granicach rozsądku, a także segregacji śmieci i recyklingu pozostałych materiałów. Bardzo często takie firmy zachęcają swoich pracowników do korzystania z zielonego transportu. Jest to forma dojazdu do pracy za pomocą komunikacji publicznej lub samochodu, którym podróżuje co najmniej kilka osób. Część przedsiębiorstw oferuje również możliwość pracy zdalnej w celu obniżenia kosztów dojazdu do biura i redukcji zanieczyszczeń spowodowanych przez korzystanie z samochodu, którym mielibyśmy dojechać do biura. O tym czy Eko firmy są lepszymi pracodawcami, dowiemy się z artykułu: https://www.dzienziemiwmk.pl/eko-firma-lepszym-pracodawca-wplyw-ekologii-na-rekrutacje/.