„Etykiety piankowe” – czy sprawdzą się w produkcji na zlecenie?

etykiety piankowe

Podmioty specjalizujące się produkcją na zlecenie (np. producenci urządzeń sterowniczych, rozdzielni elektrycznych, czy instalacji), gdzie każdy produkt jest inny, często napotykają problem związany z zamówieniem odpowiednich oznaczeń dostosowanych do danej sytuacji. I nie chodzi o popularne tabliczki z napisami „Uwaga”, „Start” czy „Stop”, a o oznaczenia nietypowe i niepowtarzalne jak np. „Sterownia elektrowni wiatrowej”, których nie znajdziemy w pierwszym sklepie z etykietami. Czy rozwiązanie, jakim są „etykiety piankowe” rozwiąże ich problemy? Przedstawiamy zalety i estymowane koszty.

Brak oznaczeń = chaos

Wyobraźmy sobie jakikolwiek sprzęt z nieopisanymi przyciskami funkcyjnymi, serwerownię lub instalację chemiczną bez żadnego opisu, albo chociażby drzwi w urzędach bez numeru czy nazwy działu. Efekt? Wzrost dezinformacji, który prowadzić może nawet do powstania niebezpiecznych sytuacji. To jednak na szczęście mało realna wizja, gdyż przepisy branżowe z zakresu bezpieczeństwa oraz zarządzenia jednostek certyfikujących nakładają na producentów i administratorów odpowiednie sposoby oznaczeń. Dotyczą one urządzeń, maszyn, instalacji oraz przedmiotów ogólnego stosowania. Zgodnie z przepisami, oznaczenie powinno być widoczne, wyraźne, trwałe, a jeżeli jest w postaci pisanej to w zrozumiałym dla użytkownika języku.

Wysokie koszty tradycyjnych rozwiązań

Powszechnie stosowane oznaczenie w postaci tabliczki metalowej lub z tworzywa sztucznego, z nadrukiem grawerowanym przy pomocy frezu lub lasera, oczywiście spełnia odpowiednie normy i przepisy, lecz proces ich pozyskania jest długi i przede wszystkim kosztowny. Zazwyczaj przy szacowaniu kosztów oznaczeń uwzględniamy tylko koszt samej „tabliczki”, pomijając koszty operacyjne związane z jej pozyskaniem.

W wielu przypadkach wciąż istnieje przekonanie, że przykręcenie czy nitowanie oznacza trwałość. Wtedy w kosztach oznaczenia musimy jednak uwzględnić dodatkowe koszty operacji wykonania otworów oraz nitowania. Oczywiście, spotykane są grawerowane tabliczki z warstwą klejącą, ale występują one rzadziej.

„Etykiety piankowe” – pozwolą zminimalizować koszty? Opinie Etisoft

Innym rozwiązaniem jest system oznaczeń oparty na samoprzylepnych etykietach drukowanych za pomocą drukarek termotransferowych. Proponowana w tym rozwiązaniu etykieta nie jest typową etykietą w postaci cienkiej folii z jeszcze cieńszą warstwą klejącą. Jest to etykieta wykonana z wysokiej jakości grubego poliestru podklejonego pianką polietylenową wraz z odpowiedniej jakości klejem. Zastosowane w tym systemie „etykiety piankowe” Switchboard Panel Labels drukowane są na drukarkach termotransferowych, co oznacza, że ograniczamy do niezbędnego minimum koszty operacyjne związane z ich wykonaniem.

Oczywiście wcześniej musimy posiadać w podręcznym magazynie odpowiednie formaty etykiet i taśmę barwiącą. W tym przypadku, całe koszty operacyjne sprowadzają się do wyboru i zamówienia odpowiedniego formatu z listy produktów.

„Etykiety piankowe” Switchboard Panel Labels kontra tabliczki grawerowane – porównanie kosztów oznaczenia

Cena rynkowa tabliczki grawerowanej 100×30 z tworzywa sztucznego kształtuje się od 5 do 8 zł/sztukę, w zależności od tego, czy tabliczka ma mieć otwory, czy warstwę klejącą, narożniki zaokrąglone czy proste oraz od jednorazowego sumarycznego zamówienia.

Cena etykiety  formacie 100×30 z warstwą klejącą i zaokrąglonymi narożnikami to koszt około 2,50 zł/szt.

Oczywiście, w porównaniu pominięto koszty operacyjne opisane powyżej, ale te również jednoznacznie przemawiają za etykietami Switchboard Panel Labels.

Byłoby nieuczciwe pominięcie kosztów wdrożenia systemu druku, ale jak poniżej przedstawiono, nie są one zbyt wygórowane i porównując ceny samych oznaczeń koszt wdrożenia szybko się zwróci.

  • drukarka CL-S703 – 1360 euro,
  • oprogramowanie etiLABEL – od 49 euro,

Należy przy tym zaznaczyć, że oferowane urządzenie może być wykorzystywane w przedsiębiorstwie również do druku innych etykiet, jak: tabliczka znamionowa, oznaczenie przewodów, oznaczenie gniazd itp., a w administracji do druku etykiet inwentarzowych czy adresowych.

„Etykiety piankowe” – zastosowania

Grubość etykiety znacząco wpływa na walory estetyczne oznaczenia, przez co etykiety są znakomitą alternatywą dla grawerowanych tabliczek. Zastosowanie grubego poliestru, oprócz oczywistych walorów estetycznych powoduje, że etykieta będzie zawsze idealnie płaska niezależnie od nierówności powierzchni, na którą zostanie naklejona. Warstwa klejąca charakteryzuje się parametrami zapewniającymi wysokiej jakości połączenie z materiałami o niskiej energii powierzchniowej np. metalowe obudowy malowane proszkowo. Zastosowanie w konstrukcji pianki polietylenowej powoduje, że etykieta doskonale dopasowuje się do nierówności powierzchni, przez co zwiększa się praktycznie do 100% powierzchnia styku etykiety z podłożem, tworząc trwałe połączenie. Druk na drukarkach termotransferowych bezpośrednio w miejscu produkcji powoduje, że można w szybki sposób uzyskać odpowiedniej jakości oznaczenie oraz tak samo szybko zareagować na ewentualną konieczność wykonania poprawki.

 – Nieograniczone możliwości zastosowania, estetyka wykonania oraz cena powodują, że „etykiety piankowe” Switchboard Panel Labels znalazły uznanie w oczach wielu producentów z różnych branż i z powodzeniem mogą konkurować z powszechnie stosowanymi oznaczeniami grawerowanymi. W Etisoft, opinie naszych klientów stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego każdorazowo konsultujemy zakres, w jakim chcą wykorzystać etykiety, dobierając dla nich najlepsze rozwiązania. Oczywiście, są obszary gdzie ze względu na obowiązujące przepisy nie da się zastosować etykiet innych niż metalowe, ale na szczęście nieustannie ulega to zmianom i jest ich coraz mniej – tłumaczy Aleksander Wolny, ekspert Etisoft.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz

You May Also Like