Rynek szeroko rozumianych usług finansowych rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Dowodem tego jest coraz większa popularność faktoringu. Jest to usługa, dzięki której przedsiębiorcy mogą znacznie szybciej otrzymać środki z tytułu wystawionych przez siebie faktur. Czym dokładnie jest faktoring i w jaki sposób może pomóc w poprawie płynności finansowej przedsiębiorstwa? Na to pytanie bardzo szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku
Faktoring – czym jest i jak działa?
Faktoring to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje nieuregulowane faktury (wierzytelności) firmie faktoringowej za wskazaną sumę pieniędzy. Firma faktoringowa zazwyczaj wykupuje faktury od przedsiębiorstwa za pewien procent ich wartości nominalnej, a następnie może przejąć odpowiedzialność za odzyskanie należności od klientów przedsiębiorstwa.
Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo może uzyskać szybszy dostęp do środków finansowych i uniknąć ryzyka związanego z nieterminowymi płatnościami od swoich klientów.
Rodzaje faktoringu
To, czy firma faktoringowa przejmuje pełną odpowiedzialność za odzyskanie należności od kontrahentów przedsiębiorcy korzystającego z faktoringu, uzależnione jest od tego, o jaki typ faktoringu chodzi. Do najważniejszych typów faktoringu zaliczamy:
- Faktoring pełny. Zamiennie jest określany jako bez regresu lub właściwy. Istotą tego typu faktoringu jest fakt, iż faktor, czyli firma faktoringowa, przejmuje stuprocentową odpowiedzialność za wykupioną należność. Faktorant, czyli przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu, otrzymuje środki finansowe od faktora i nie musi już dłużej zajmować się ściąganiem należności od kontrahenta, ponieważ od tej pory zajmuje się tym faktor.
- Faktoring niepełny. Zamiennie jest określany jako z regresem lub niewłaściwy. W tym przypadku to faktorant ma za zadanie dopilnować, by kontrahent spłacił wszystkie zaciągnięte zobowiązania finansowe zgodnie z wytyczonym harmonogramem. Jeśli tak się nie stanie, faktorant musi zwrócić należność uzyskaną od firmy faktoringowej zgodnie z terminem wskazanym w umowie.
- Faktoring mieszany. Typ usługi łączącej cechy charakterystyczne faktoringu pełnego i niepełnego. Mianowicie: faktor odpowiada tutaj za niewypłacalność kontrahentów, ale do wysokości kwoty wskazanej w umowie. W momencie, gdy limit ten zostanie przekroczony, odpowiedzialność spada na faktoranta – wówczas faktoring staje się faktoringiem z regresem.
Faktoring pozwala na poprawę płynności finansowej
Wielu przedsiębiorców, chcąc nawiązać współpracę z jak największą liczbą kontrahentów, oferuje im możliwość spłacania zobowiązań nawet w terminie 90 dni. To z kolei wiąże się z ryzykiem pojawienia się problemów z opłacaniem bieżących należności. Dzięki faktoringowi można uzyskać środki z nieopłaconych faktur bez zbędnych formalności, co sprawia, że na tę usługę finansową decyduje się tak wielu przedsiębiorców. Liczba wymogów do spełnienia jest tutaj zdecydowanie mniejsza aniżeli w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy.