Jak stworzyć profesjonalne CV?

praca

Na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych warto poświęcić nieco dłuższą chwilę, aby dopracować każdy element CV w jak największym stopniu. W życiorysie, który chcemy zaprezentować potencjalnemu pracodawcy muszą znaleźć się wszystkie ważne z jego punktu widzenia informacje. Należy też przygotować atrakcyjną szatę graficzną. Jak więc w szczegółach zadbać o stworzenie profesjonalnego CV? Podpowiadamy.

Co powinno zawierać profesjonalne CV?

W danych osobowych oprócz imienia i nazwiska powinniśmy zawrzeć tam różne możliwości nawiązania kontaktu. Podstawą jest oczywiście numer telefonu, najlepiej komórkowego. Można z powodzeniem umieścić tam również adres e-mail oraz Skype, który ułatwi kontakt w przypadku rekrutacji zdalnej.

Ukończone szkoły oraz uczelnie należy umieścić w odwrotnej kolejności oraz pominąć informację o szkole podstawowej. Jeśli wciąż studiujemy to w tej części CV należy o tym wspomnieć.

Aby zachować przejrzystość należy oddzielić w CV informacje o kursach, szkoleniach i praktykach zawodowych. Jeśli ukończyliśmy dużą ich ilość to należy wypunktować tylko te najbardziej istotne z punktu widzenia konkretnego stanowiska na które aplikujemy.

Jak powinno wyglądać profesjonalne CV?

Przede wszystkim należy na początek zwrócić uwagę na krój czcionki. Najpowszechniejszym wyborem jest Times New Roman. To czcionka czytelna i przejrzysta. Bardzo często stosowana zarówno w pismach urzędowych, jak i dokumentach aplikacyjnych, które niekoniecznie są związane z pracą. Alternatywnym wyborem jest Tahoma, która należy do czcionek biznesowych.

Niebagatelne znaczenie ma wygląd graficzny. Bez trudu znajdziemy w internecie wiele gotowych propozycji i wcale nie trzeba posiadać do tego specjalnego talentu. Należy jednak uważać przy wyborze tych najpopularniejszych szablonów. Jeśli chcemy się wyróżnić na tle innych to warto po prostu zmodyfikować istniejący wygląd CV. Szczególnie jeśli aplikujemy na popularne oferty pracy w Szczecinie lub w innym większym mieście. Może się okazać, że uwagę rekrutera zwróci CV o unikatowej grafice i kolorystyce.

Kluczowe znaczenie w dokumencie aplikacyjnym ma zdjęcie. Najpowszechniejszym i najwłaściwszym wyborem będzie takie w którym widać całą naszą twarz. Nawet jeśli aplikujemy na stanowisko hostessy lub modelki to widok całej sylwetki będzie kwestią drugorzędną, zgodną z wymaganiami na dane stanowisko. Warto więc trzymać się podstawowego standardu zdjęcia portretowego. Należy poświęcić nieco dłuższą chwilę, aby wybrać takie, które wywoła pozytywne wrażenie na rekrutującym.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz

You May Also Like