Początki przygody ze sportem mogą dla wielu osób być zniechęcające. Na szczęście istnieją pewne metody, które pozwolą na długo zaprzyjaźnić się z ćwiczeniami, a tym samym zadbać o zdrowie i kondycję. Jak zyskać motywację do ćwiczeń? O czym warto pamiętać? Co daje systematyczna aktywność fizyczna?
Sprawdzenie stanu zdrowia
Z pewnością większość osób rozpoczyna ćwiczenia w celu poprawy wyglądu i zrzucenia kilku kilogramów. Nie zapominajmy jednak o korzyściach zdrowotnych, jakie mają wpływ na nasz cały organizm. Sport przyczynia się do:
- poprawy wydolności organizmu,
- lepszej kondycji i lepszego samopoczucia,
- zwiększenia dotlenienia organizmu,
- wzmocnienia stawów,
- obniżenia ciśnienia tętniczego.
Najważniejsze nie powinny być w tym przypadku aspekty wyszczuplające sylwetkę, choć to dla wielu osób ma ogromne znaczenia. Zanim zaczniemy ćwiczenia, warto zbadać swoje zdrowie. Wykonajmy morfologię krwi, badanie moczu i glukozy, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, jak i EKG. Wyniki należy skonsultować z lekarzem.
Dobre nawyki to podstawa
Uprawianie sportu jest znacznie łatwiejsze wtedy, gdy zadbamy o codzienną dawkę dobrych nawyków. Przede wszystkim nie pomijajmy zjedzenia śniadania, gdyż ono dostarcza nam energii do działania. Co ciekawe, badania wskazują, że osoby odchudzające się także poprzez śniadania mogą szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Kolejną kwestią jest woda. Zalecane jest picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. To bardzo ważne dla każdego, kto chce oczyścić organizm z toksyn i wyregulować procesy trawienne. Zamiast słodzonego napoju wybierzemy wodę z cytryną, a szybko odczujemy pozytywne skutki.
Określenie celu i rozpisanie aktywności
Rozpoczęcie ćwiczeń regularnie warto wspomóc dzięki opracowaniu dokładnego planu. Na początek określmy to, co chcemy osiągnąć za pomocą aktywności fizycznej. To klasyczna metoda motywująca – w punktach wypiszmy szczegółowo naszą aktywność, co z pewnością przełoży się na większą chęć do codziennego ruchu. Jeśli wciąż odkładamy cele na później, raczej niewiele zdziałamy. Sprecyzujmy to, do czego dążymy i nie odbiegajmy od planu. Wyobraźmy sobie, ile korzyści przyniesie samozaparcie. Zgrabne nogi, płaski brzuch, wzmocnienie mięśni, rozbudowana muskulatura – każdy ma inne cele, które dobrane są do jego oczekiwań.
Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie rozpiski aktywności fizycznej. Dopasujmy ją do codziennych obowiązków i zastanówmy się, ile czasu dziennie możemy wygospodarować na ćwiczenia. Początkowo zacząć możemy od dwóch lub trzech treningów 30 minutowych w tygodniu. Ustalmy także godzinę, o której rozpoczniemy trening. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na portalu vitalogy.pl.