Lokalne stowarzyszenie motorem działań społecznych i edukacyjnych w regionie

mama z dzieckiem

Nauka i zajęcia dla dorosłych, wspieranie dzieci i młodzieży na wsi, wspieranie edukacji w pandemii – Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica od czterech lat realizuje projekty, które wzmacniają mieszkańców gminy. Co robią obecnie, na czym im zależy? O aktywności społecznej młodych w gminie Płużnica i realizacji inicjatyw edukacyjnych mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.

  • Stowarzyszenie od lat realizuje innowacyjne projekty z zakresu edukacji i wzmacnia postawy obywatelskie wśród młodych mieszkańców powiatu wąbrzeskiego.
  • W ramach lokalnych partnerstw Stowarzyszenie aktywizuje mieszkańców i organizacje pozarządowe działające w gminie Płużnica.

Stowarzyszenie zainicjowała grupa znajomych młodych mieszkańców Płużnica w 2008 roku, która chciała zrobić coś wartościowego dla mieszkańców. – Działamy, aby pokazać, że nasza gmina to też miejsce dla młodych, ponieważ dorastając, nie mieliśmy świadomości, jak wiele oferuje. Marzyliśmy o przygodach w wielkim mieście i dopiero gdy sami zaczęliśmy wychowywać dzieci, zauważyliśmy, jak ważne jest korzystanie z potencjału otoczenia – mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.

Po powrocie ze studiów bogatsi o nowe doświadczenia i odnajdujący się w roli rodziców, działacze Stowarzyszenia poświęcili się edukacji i aktywizacji społeczności lokalnej. Realizowane w ramach stowarzyszenia projekty czerpią z tego, co wartościowe w małej społeczności oraz natury i zestawiają z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie edukacji czy innowacjami społecznymi. Łączą powrót do korzeni ze zmianą i nowością.

Nowoczesne rozwiązania wzmacniające samorządność

20-21 maja 2021 r. odbywały się warsztaty dla samorządów uczniowskich realizowane w ramach projektu „Samo-Rządni w szkole” skierowanego do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z powiatu wąbrzeskiego. Uczestnicy projektu poznali podstawy samorządności szkolnej, które następnie wdrożą w życie. W 3 szkołach założony będzie fundusz na inicjatywy samorządów. W jednej gminie powstanie model współpracy samorządu uczniowskiego z samorządem lokalnym. Inspiracją będą rozwiązania poznane na wizycie studyjnej w Norwegii.

– Popracujemy nad tym, aby młodzież chciała i wiedziała, jak można działać społecznie w najbliższym otoczeniu. Wesprzemy ich w tym, aby umieli podejmować decyzje i wiedzieli, jak samemu poszerzać horyzonty. Dzięki takim działaniom trafiamy do tych jednostek, które mają zacięcie społeczne i motywację do działania, a oni pociągają za sobą innych – mówi Justyna Jankowska. Stowarzyszenie realizuje ten projekt w partnerstwie z International Organization for Democracy and Human Rights z Norwegii, Gminą Płużnica, Zespołem Szkolnoprzedszkolnym w Płużnicy oraz Szkołą Podstawową nr 2 im Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. To jedna z najpopularniejszych inicjatyw.

Więcej na stronie internetowej projektu: samo-rzadni.org.pl

Naprzeciw cyfrowym wyzwaniom

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi w regionie, a także z samorządem i instytucjami edukacyjnymi. Jedna z takich współprac realizowana jest ze Stowarzyszeniem CTI e-Misja oraz stowarzyszeniami partnerskimi z Bułgarii i Litwy, przy realizacji projektu „Give your shool a new tool!”.

Projekt ten wspomaga nauczycieli najmłodszych uczniów z Polski, Litwy i Bułgarii, aby ich edukacja zdalna i mieszana, były jak najbardziej efektywne, jak najmniej angażowały rodziców oraz by przejście z trybu stacjonarnego do trybu zdalnego nie wpływało na jakość nauczania. Uruchomiona zostanie platforma, która pomoże nauczycielom we wdrożeniu nowoczesnych metod i zaangażowaniu uczniów w procesy edukacyjne. Rekrutacja do projektu rozpocznie się w nowym roku szkolnym.

Wspólnie i lokalnie

Wiedząc, że edukacja nie jest tylko dla dzieci i młodzieży, w gminie Płużnica stworzono miejsce, gdzie dorośli mogą zarówno czerpać, jak i dzielić się wiedzą. – We Współdzielni edukacja odzyskuje swój pierwotny charakter, gdzie ludzie uczą się od siebie nawzajem. Organizowane są tam cykliczne śniadania społeczników, szkolenia, grupy wsparcia, spotkania z miejscowymi ekspertami – wylicza Justyna Jankowska. Płużnicka Współdzielnia działa w budynku po byłej szkole w Wiewiórkach. Prowadzą ją lokalne organizacje w ramach partnerstwa: Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica, Stowarzyszenie CTI e-Misja, Gmina Płużnica oraz Kuźnia Inicjatyw Lokalnych.

Aby zobaczyć, co dzieje się we Współdzielni warto wejść na Facebooka: https://www.facebook.com/pluznickawspoldzielnia

***

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica działa na rzecz wyrównywania szans rozwoju dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach oraz kształtowania aktywnych postaw obywatelskich. Jako pierwsi w regionie utworzyli powiatowy fundusz grantowy na inicjatywy realizowane przez młodzież. W działaniach organizacji do tej pory uczestniczyło ponad 360 osób, a 45 grup młodzieżowych zaplanowało przy pomocy Stowarzyszenia własne projekty. W ramach projektów młodzi nabywają kompetencje, które pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej. Misja organizacji realizowana jest poprzez bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą oraz wspieranie kompetencji osób i organizacji z ich otoczenia.

Więcej informacji na stronie internetowej www.smgp.org.pl i na Facebooku: https://www.facebook.com/smgpluznica

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz

You May Also Like

  • Adaptacja w szkole i przedszkolu okiem eksperta

  • Back to school – stylowe wejście w nowy semestr!

  • Oto najczęstsze błędy przy wyborze akcesoriów elektronicznych do nauki

  • Słabe czytanie słono kosztuje