W momencie, kiedy stan techniczny samochodu jest tak zły, że jego naprawa jest już nieopłacalna, większość właścicieli takich pojazdów, decyduje się na ich zezłomowanie. Czasami jest to jedyne wyjście, ponieważ sprzedaż takiego auta wówczas jest już niemożliwa, a zachowanie go wiąże się z wysokimi opłatami za ubezpieczenie. Na czym jednak polega złomowanie aut? Podpowiadamy.
Czym jest złomowanie aut?
Złomowanie aut w Bydgoszczy przeprowadzane jest przez specjalistyczne firmy, które mają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu czynności. To proces, w ramach którego samochód zostaje uznany za niezdatny do dalszej eksploatacji. Pracownicy Stacji Demontażu Pojazdów usuwają z niego elementy, które mogą zostać wykorzystane ponownie, a pozostałe części poddają utylizacji. Wszystkie te czynności muszą być przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa i z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Złomowanie auta krok po kroku
Złomowanie aut w Kujawsko-Pomorskim i każdym innym województwie, powinno wyglądać w ten sam sposób. Najpierw właściciel pojazdu, który ma zostać zutylizowany, musi znaleźć miejsce, jakim jest Stacja Demontażu Pojazdów posiadająca odpowiednie zezwolenie od Marszałka Województwa. Następnie należy udać się do jej siedziby. Jeżeli właściciel nie jest w stanie samodzielnie odholować auta, wówczas może poprosić o pomoc pracowników takiej firmy.
Musi mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, a więc dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Kiedy stacja zdecyduje się na odkupienie niektórych podzespołów, wówczas podpisuje z właścicielem oddawanego auta umowa kupna-sprzedaży.
W każdym przypadku jednak sporządzane są trzy egzemplarze dokumentu, który poświadcza zezłomowanie pojazdu. Jeden zostaje w Stacji Demontażu Pojazdów, drugi otrzymuje właściciel, trzeci zaś powinien on zanieść do urzędu, aby wyrejestrować auto. Czynność tę należy wykonać w ciągu 30 dni od demontażu. Wówczas również należy mieć ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty.