Nauka na jedno kliknięcie

nauka

Działa już Polska Platforma Medyczna (ppm.edu.pl). To unikalne miejsce w internecie, które skupia w sobie cały dorobek naukowy tworzących je ośrodków naukowych (siedem uniwersytetów medycznych: we Wrocławiu, Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi).

W Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. W chwili obecnej dostępne są już dane o przeszło 220 tys. publikacji, czy 10 tys. doktoratów.

Dodatkowo można tam odnaleźć – przy wsparciu sztucznej inteligencji – bazę ekspertów (prawie 6 tys. nazwisk) z zakresu szeroko pojętej medycyny, farmacji, nauk o zdrowiu i stomatologii.

Wszystko bezpłatnie, w otwartym dostępie i dosłownie na jedno kliknięcie

– Do tej pory w taki sposób nikt nie prezentował nauki i osiągnięć naukowych. Duży nacisk położyliśmy na łatwość wyszukiwania danych, ale też na przejrzysty sposób ich prezentacji. Zależy nam na tym, by Platforma stała się miejscem do wyszukiwania najnowszych i wiarygodnych informacji, ale też narzędziem sprzyjającym wzrostowi innowacyjności – tłumaczy Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, dyrektor Biblioteki UMB i jedna z pomysłodawczyń powstania Platformy.

Bardzo praktycznym modułem PPM są profile naukowców

Zawierają one informacje o ich publikacjach, osiągnieciach (nagrody, wyróżnienia), ale też o udziale w projektach naukowych, promotorstwach czy zdobytych patentach. Naukowiec może na bieżąco przeglądać efekty swojej pracy, czyli np. wskaźniki Impact Factor, punktację MNiSW, h-index, czy cytowania. Dzięki temu przygotowując np. wniosek grantowy, wszystkie dane ma na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony profil zawiera niezbędne dane potrzebne do raportowania przebiegu działalności naukowej, m.in. raporty udziałów jednostkowych (sloty), dane do różnych (np. do ORCID).

Teksty naukowe publikowane są w standardzie WCAG (są dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). A co ważne dla samych uczelni wyższych – założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz

You May Also Like

  • Adaptacja w szkole i przedszkolu okiem eksperta

  • Back to school – stylowe wejście w nowy semestr!

  • Oto najczęstsze błędy przy wyborze akcesoriów elektronicznych do nauki

  • Słabe czytanie słono kosztuje