Piłka ręczna to sport, który w Polsce w ostatnich latach zyskał wiele na popularności wobec sukcesów kadry Bogdana Wenty, która 2-krotnie zdobywała medale mistrzostw świata, czy też w późniejszym czasie za Michaela Bieglera. Nie da się ukryć, że do propagowania szczypiorniaka przyczyniły się sukcesy kiedyś drużyny z Kielc w rozgrywkach Ligi Mistrzów, tym samym przyciągając kolejnych adeptów do uprawiania tego sportu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wyposażenie zawodników jakie ich obowiązuje. Jaki jest wymagany sprzęt by grać w piłkę ręczną? Zapraszamy!
Czym jest piłka ręczna?
Piłka ręczna to sport uprawiany na całym świecie, który rozgrywa się w halach, chociaż też zdarzają się takie odmiany jak gra na piasku, natomiast podstawowymi zasadami jest gra po 7 zawodników biorących udział w meczu składającego się z dwóch połów po 30 minutach. W razie faulu czy też podyktowanego rzutu karnego nie ma przerw w grze i czas płynie dalej. Sędziowie decydują się na zatrzymanie zegara tylko w przypadku ciężkiego faulu, kontuzji czy też mokrego parkietu.
Zawodnicy mogą zrobić tylko 3 kroki z piłką w rękach, co sprawia, że zawodnicy muszą posiadać bardzo duży refleks, sporo siły oraz być posiadać plastyczny nadgarstek, by umieścić piłkę w małej bramce. Sędziowie mogą karać zawodników żółtymi kartkami bądź też odsyłać na ławkę kar na 2 minuty. Drużyny składają się z bramkarzy, rozgrywających, skrzydłowych i obrotowych, którzy poruszają w okolicach koła. Obwód piłki do gry dla mężczyzn jest od 58 do 60 cm, natomiast dla kobiet piłka jest mniejsza o 4 cm. Drużyny odznaczają się poprzez jednolite i oznakowane koszulki i poruszają się po boisku o wymiarach 40×20 metrów i sędziuje im dwóch boiskowych arbitrów oraz sędziowie stolikowi, którzy zajmują się organizacją czasu gry, jak i sekretarz czy delegat.
Oczywiście, drużyny rywalizują ze sobą w mistrzostwach świata i kontynentów, jak też lig krajowych. Dla przykładu w Europie odbywają się rozgrywki Ligi Mistrzów czy też Pucharu EHF.
Jakich sprzętów wymaga piłka ręczna?
Oczywiście, mecz nie może się odbyć bez boiska czy piłki i całego zaplecza, natomiast jeżeli chodzi o sprzęt, to zawodnicy grają w koszulkach, spodenkach i butach, które umożliwiają im poruszanie się po parkiecie. Dodatkowo zawodnicy często zabezpieczają swoje kolana czy też stawy zakładając na nie stabilizatory – piłka ręczna to sprzęt, który jest bardzo dynamiczny i pobudza wiele partii mięśni, a łącząc to z jego kontaktowością sprawia, że odpowiednia ochrona części ciała jest podstawą. Jeżeli chodzi o porównywanie kontaktowości z jakimkolwiek innym sportem, to można byłoby ją porównać do hokeja, gdzie jest równie wiele kontuzji.
Co do koszulki i spodenek, to nie ma większych wymagań – oczywiście, producenci starają się produkować trochę szersze ubrania, które nie będą krępować ruchów zawodników, natomiast najważniejszą kwestią jest dobrze dobrane obuwie. Warto pamiętać, że handball o sport, w którym bardzo obciąża się stawy poprzez wiele zatrzymań czy przyspieszeń oraz gwałtownych ruchów i dobrze dobrane obuwie sprawia, że twardo stoimy na parkiecie chroniąc nasze nogi.
Od czego warto zacząć uprawiając piłkę ręczną amatorsko?
Jeżeli zdecydowałeś się na uprawianie piłki ręcznej, to musisz zdać sobie sprawę, że zawsze będziesz narażony na kontakt z rywalem, często nawet przypadkowy, bo zdarzają się sytuacje polegające na wejściu w tor biegu zawodnika i wymuszenie tym samym faulu ofensywnego. Aby zadbać o swoje zdrowie, dobrze jest wyposażyć się w stabilizatory i ochraniacze, które będą chronić tak wrażliwe miejsca jak kolana czy stawy. Piłka ręczna to sport, w którym ważny jest szybki start oraz dynamika, więc nie możesz zapomnieć o dobraniu odpowiedniego obuwia, które utrzyma Cię na parkiecie i sprawi, że nie będziesz po nim “pływał” wskutek nieumiejętnego doboru.
Z całą pewnością przy amatorskim uprawianiu sportu wystarczy posiadać dobre halówki z dobrymi podeszwami, które zapewnią Ci dobrą amortyzację kontaktu z parkietem. Biorąc pod uwagę, że jest to sport kontaktowy, w którym wykonuje się wiele ruchów w okolicach twarzy, to dobrym zakupem będzie ochraniacz na zęby – protetyka nie jest najtańsza, a szczypiorniak to sport, w którym zdarzają się dziwne kontuzje. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem to poznaj ofertę produktów do piłki ręcznej marki Decathlon posiadającej wiele produktów do jej uprawiania.
Jakiego sprzętu półprofesjonaliści i profesjonaliści używają z asortymentu Decathlon?
Wspomnieliśmy o tym, że grając w piłkę ręczną nie może zabraknąć dobrych butów, więc warto powiedzieć, że zarówno półprofesjonaliści oraz profesjonaliści korzystają z butów do piłki ręcznej H900 FASTER marki Atorka, które znajdziesz w ofercie Decathlon. Model ten charakteryzuje znakomitą stabilizację dzięki technologii Kalensole. Ponadto posiadają bardzo dobrą przyczepność i trzymają stopę tym samym powodując, że jest bardzo dobrze zabezpieczona.
Żaden mecz na każdym poziomie nie odbędzie się bez piłki, a przykładem jej jest model H900, z tej samej firmy co poprzednia nasza propozycja. Jest to certyfikowana piłka przez IHF, która będzie idealnie służyć zarówno półprofesjonalistom i profesjonalistom. Jej dużą zaletą jest bardzo duża wytrzymałość jak również odpowiedni chwyt umożliwiający złapać piłkę nawet “niedzielnym” zawodnikom.
Dbając o swoje zdrowie nie możesz zapomnieć o nałokietniku do piłki ręcznej H500, który będzie amortyzować uderzenia i upadki. Bardzo dużą jego zaletą jest odprowadzanie wilgoci podczas meczu, dzięki czemu nie cierpi Twoja skóra.
Piłka nożna to bardzo piękny i szybki sport, który z pewnością warto uprawiać nawet amatorsko, by spalić zbędne kalorie, a liczba mięśni i dynamika gry powoduje, że bardzo często schodzi się z parkietu, jak na niego wraca. Przede wszystkim mogą w niego grać osoby o różnej masie – bardziej masywni osobnicy mogą pełnić funkcję kołowych. Mamy głęboką nadzieję, że dzięki asortymentowi Decathlon będziesz czuć się swobodniej i zarazem bezpieczniej na parkiecie. Życzymy Ci dobrej zabawy!