W przypadku rynku pierwotnego nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której kupujemy mieszkanie już na etapie tzw. dziury w ziemi. Bazujemy wówczas wyłącznie na rzucie i wizualizacjach. Jak zatem interpretować rzut i na jego postawie sprawdzić możliwości aranżacyjne?
Wielkość pomieszczeń
Pierwszą informacją, jaką jesteśmy w stanie wyjąć z rzutu, są wymiary pomieszczeń. Patrzmy wówczas nie tylko na metraż, lecz także na powierzchnię poszczególnych pokoi. Ile mierzą poszczególne ściany? Dowiemy się tego z rzutu architektonicznego – zwykła wizualizacja zawiera bowiem przeważnie tylko informację o metrażach, a nie dokładnych wymiarach.
Na co zatem zwrócić uwagę, oceniając, czy mieszkanie będzie ustawne? Przede wszystkim warto na początku poszukiwań postawić sobie jasne priorytety, dzięki którym łatwiej sprawdzimy, czy jest to wnętrze, które spełni nasze oczekiwania. Zależy nam na tym, aby mieć więcej miejsca na przechowywanie, czy może na otwartej przestrzeni, która daje poczucie przestronności?
Wszystkie aspekty, na których nam zależy, wypiszmy na zasadzie checklisty. Wiedząc, że chcemy mieć pojemną szafę, wybierajmy spośród tych lokali, które mają wnękę czy przedpokój na planie kwadratu. Z kolei jeśli nie jest to dla nas najważniejsze, zwracajmy uwagę wyłącznie na swobodne przejścia. Optymalna szerokość korytarza to 1,2 m, a ewentualne miejscowe przewężenie nie powinno być mniejsze niż 90 cm.
Z kolei marząc o prywatnej strefie relaksu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie mamy możliwości zaaranżowania balkonu. Dziś balkony i ogródki w mieszkaniach z rynku pierwotnego stały się już standardem. Zwróćmy zatem uwagę na ich układ. Aby wygodnie urządzić tę przestrzeń, niezbędna jest szerokość minimum 90 cm.
Zwracając uwagę na długość ścian, od razu możemy wywnioskować, czy konieczne będą meble na wymiar, czy też możemy wybierać spośród rozwiązań sklepowych. Musimy wówczas uwzględnić inny budżet, ale też inny czas oczekiwania.
Rozkład
Przyjęło się twierdzić, że najwygodniejsze mieszkania to te, w których sypialnie i łazienka znajdują się po jednej stronie, a po drugiej – kuchnia z salonem i jadalnią. To naturalne wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Dzięki temu łatwiej organizować rodzinne życie, przyjmować gości czy choćby pracować, gdy inni domownicy śpią.
Oświetlenie
Warto także sprawdzić, jak wygląda oświetlenie w mieszkaniu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na dostęp do naturalnego światła, które jest przyjazne dla oczu. Koło okien dobrze sprawdzi się biurko czy szafka, na której stoją rośliny. To z kolei warunkuje nam ustawienie pozostałych mebli.
Układ okien jednak to nie tylko kwestia samego oświetlenia. To także wyznacznik tego, w jaki sposób będziemy mogli urządzić mieszkanie – przy których ścianach postawić meble, do jakiej wysokości mogą sięgać.
Istotne jest także to, jak mieszkanie jest położone względem stron świata. Sypialnia skierowana na wschód zapewni nam przyjemne pobudki pełne słońca. Z kolei salon czy pokój dziecka może być zorientowany na południe bądź zachód. Promienie słoneczne są pożądane głównie popołudniami, kiedy spędzamy tam najwięcej czasu. A kuchnia? Tu śmiało można zdecydować się na kierunek północny. Unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia.
Dodatkowe elementy
Już od początku warto patrzeć na rzut mieszkania krytycznie, zadając sobie pytania o wykorzystanie poszczególnych przestrzeni. W końcu wnętrze, które jest ustawne, daje swobodę aranżacji i możliwość dostosowania go do własnych oczekiwań.
– Warto poprosić dewelopera o rzut architektoniczny mieszkania jeszcze na etapie, kiedy porównujemy kilka różnych lokali. Dzięki temu będziemy w stanie precyzyjniej sprawdzić, w którym z nich zmieścimy wszystko, co zaplanowaliśmy. Jeśli inwestycja jest w trakcie budowy, być może możemy jeszcze wprowadzić zmiany lokatorskie. Trzeba zawsze pytać w biurze sprzedaży i konsultować swoje pomysły. Być może część da się wprowadzić w życie – tłumaczy Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Dobrze jest dopytać także o inne aspekty – jak choćby o wysokość parapetów, która warunkuje to, jak ustawić meble. Istotne jest też rozmieszczenie grzejników czy punktów świetlnych. Na część z nich mamy wpływ, ale niektórych z nich nie możemy zmienić. Wybierajmy zatem tak, aby jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby.