Projektowanie wind – co trzeba brać pod uwagę?

pexels maarten van den heuvel 4254891

Doskonały projekt windy może zadecydować o sukcesie lub porażce projektu budowlanego. Jednak winda jest nie tylko integralną częścią budynku, ale także istotnym elementem praktycznym, używanym każdego dnia przez mieszkańców. Co zatem należy wiedzieć przed przystąpieniem do projektowania windy?

Oto 3 najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę.

Do czego będzie używana winda?

Po pierwsze, zastanów się, do czego będzie używana winda. Czy będą z niej korzystać pracownicy w biurowcu, czy goście w centrum handlowym? Ile osób będzie z niej korzystać średnio w ciągu dnia? Odpowiedzi na te pytania zadecydują o rodzaju zainstalowanej windy i jej umiejscowieniu w budynku – tak twierdzi właściciel firmy, która od lat wykonuje projektowanie wind w Częstochowie.

Dodatkowo rozważ, czy widna będzie użytkowana tylko przez mieszkańców, czy też potrzebne jest dodatkowe miejsce na przykład na wózki do transportu towarów.

Jak wygląda jej otoczenie?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest otoczenie windy. Może to mieć wpływ na takie kwestie jak na przykład poziom hałasu. Przykładowo, jeśli winda znajduje się w pobliżu bardzo hałaśliwego miejsca, warto rozważyć zainstalowanie cichszego silnika lub innych urządzeń obniżających poziom hałasu. Znacząco wpłynie to na komfort korzystania z tego urządzenia. W przeciwnym przypadku, dokuczliwy hałas może spowodować lawinę skarg ze strony mieszkańców – a tego każdy właściciel budynku o charakterze mieszkalnym powinien za wszelką cenę unikać.

Ile miejsca jest w budynku?

Na koniec należy rozważyć, ile miejsca jest w budynku. Jeśli w ramach bieżącego projektu dobudowywany jest szyb windy, należy oczywiście wziąć pod uwagę wymiary szybu – mówi nam pracownik firmy, której jedną z usług jest konserwacja wind w Częstochowie. Jeśli jednak modernizujesz windę w istniejącej konstrukcji, staje się to jeszcze ważniejsze, ponieważ możesz nie mieć możliwości montażu większej windy. W takim przypadku koniecznie będzie ograniczenie się do mniejszych gabarytów.

 

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz

You May Also Like