Każdy pracownik ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, co jest wskazane w przepisach Kodeksu pracy. Warto dowiedzieć się, jak ustalić urlop w nowej pracy. Kiedy możemy wziąć dzień wolny w nowym miejscu pracy? O czym trzeba wiedzieć?
Urlop wypoczynkowy a staż pracy
Pamiętajmy o tym, że urlop w nowej pracy wiąże się także ze stażem pracy. Prawo do wypoczynkowego urlopu i wymiar takiego urlopu jest zależny od okresów poprzedniego zatrudnienia oraz wykształcenia. Nie ma znaczenia przerwa w zatrudnieniu ani to, w jaki sposób rozwiązany został stosunek pracy. Przepisy prawne wskazują także, jakie okresy nauki uwzględniamy przy obliczaniu urlopowego stażu. Do okresu zatrudnienia wliczamy ukończenie:
- Średniej szkoły zawodowej (do 5 lat)
- Zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej(do 3 lat)
- Szkoły policealnej (6 lat)
- Średniej szkoły ogólnokształcącej (4 lata)
- Szkoły wyższej (8 lat)
Jeśli w tym samym czasie pobieraliśmy naukę i pracowaliśmy, to do stażu pracy zalicza się jeden z tych okresów. Wybierany jest tutaj okres, który jest najkorzystniejszy dla pracownika.
Urlop wypoczynkowy – co warto wiedzieć?
Ciekawe informacje na temat urlopu w nowej pracy znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl. Faktem jest, że urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni. W pierwszym przypadku staż urlopowy jest krótszy niż 10 lat. W drugim przypadku staż wynosi co najmniej 10 lat.
Kiedy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w nowej pracy? Możemy z tego skorzystać wraz z rozpoczęciem pierwszej pracy. W tym wypadku jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. W pierwszym roku wykonywania pracy urlop jest nabywany od dołu. Co to oznacza? Prawo do urlopu w 1/12 wymiaru uzyskujemy po przepracowaniu pierwszego miesiąca. Przykładowo jeśli rozpoczniemy pracę 13 lipca prawo do pierwszych dni urlopu uzyskujemy po przepracowaniu całego miesiąca, czyli 14 sierpnia.
Kolejne zatrudnienie
Warto wiedzieć, że w pierwszym roku pracodawca nie musi zaokrąglać wysokości wypoczynkowego urlopu w górę. Oczywiście może to zrobić, co jest zależne od jego woli. A jak wygląda urlop wypoczynkowy w związku z kolejnym zatrudnieniem? Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego nabywany razem z nadejściem kolejnego roku (od 1 stycznia następnego roku). Co ciekawe, kolejny urlop wypoczynkowy nabywamy z góry. Jeżeli rozpoczynamy pracę w trakcie roku, nabywamy prawo do urlopu wraz z pierwszym dniem nowej pracy.
Jak widać, każdy pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. W nowej pracy te kwestie są jasno wskazane, a wszelkie informacje wskazuje nam Kodeks pracy. Przed podjęciem pierwszej pracy warto dokładnie dowiedzieć się, ile dni urlopu nam przysługuje. W tym wypadku dopiero po przepracowaniu miesiąca możemy wziąć dzień wolnego. Urlop w nowej pracy to kwestia, której nie można pomijać. Ustalenie dni wolnych w ciągu roku nie jest trudne, przy czym trzeba mieć na uwadze przepisy prawne. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, ile dni urlopu wypoczynkowego nam się należy w nowej pracy.